Key Staff

Please find below a contact list for our Senior Leadership Team, Heads of Department (Academic), Heads of Year (Pastoral) and our Designated Safeguarding Leads. 

Senior Leadership Team

James Hooke
James Hooke
Headmaster
L Horan
Lucy Horan
Head of Pre-Prep
Jenny O'Neill
Jenny O'Neill
Head of Lower Prep
Peter Hardie
Peter Hardie
Head of Upper Prep & Pastoral Lead
B. Lewis
Bronwen Lewis
Head of Administration
Rob Stewart
Rob Stewart
Head of Seniors
David Behan
David Behan
Head of Sixth Form
Heather Locke
Heather Locke
Deputy Headmistress and Director of Studies
Andy Woodward
Andrew Woodward
Deputy Head of Senior School
A Moore
Amber Moore
House Manager

Heads of Department (Academic)

C Arnold
Charlotte Arnold
Head of Politics
Hannah Ashe
Hannah Ashe
Director of Music
Laura Caldecott
Laura Caldecott
Head of Art
Sarah Codacci-Pisanelli
Sarah Codacci-Pisanelli
Head of Learning Support /Prep & Senior SENCo
Sam Cullis
Sam Cullis
Head of Media Studies
Shara Dillon
Shara Dillon
Head of Pre-Prep Sport
Rhona Drummond-Chew
Rhona Drummond-Chew
Head of Business
Sarah Evans
Sarah Evans
Head of Prep Mathematics
Clair	Foster
Clair Foster
Head of Prep Sport
James Gledhill
James Gledhill
Head of Computing/Online Safeguarding Co-ordinator
Michael Glen
Michael Glen
Head of Drama
Guy Holder
Guy Holder
The Duke of Edinburgh's Award Coordinator
Anthony Lee
Anthony Lee
Head of Mathematics
Kerry Shaw
Kerry Shaw
Head of Geography
Susan Mapstone
Susan Mapstone
Head of Psychology
Edward Marsh
Edward Marsh
Head of Economics
Sandrine Montet
Sandrine Montet
Head of Modern Foreign Languages
Gabriella Collard
Gabriella Collard
Head of Italian
Jake Murray
Jake Murray
Head of Design
Andy Nowell
Andrew Nowell
Head of History
Taryn Oldacre
Taryn Oldacre
Head of Science
Ben Proudfoot
Ben Proudfoot
Head of Sport (Pre-Prep, Prep and Senior)
Mary	Sanders
Mary Sanders
Head of Religious Studies
Genevieve	Seaton
Genevieve Seaton
Head of Classics
Tim Seaton
Tim Seaton
Head of Senior Sport
Amelia Simonow
Amelia Simonow
History of Art Teacher (maternity leave)
Toby Stride
Toby Stride
Head of Physics
Lucy Thomas
Lucy Thomas
Head of English
Matthew Woodward
Matthew Woodward
Head of Chemistry
Rachel Thompson
Rachel Thompson
UCAS and Aspirational Universities Coordinator
Sam Wardell
Sam Wardell
Teacher in charge of Philosophy

Pastoral Leads, Heads of Year & Section Heads

L Horan
Lucy Horan
Head of Pre-Prep & Pastoral Lead
J ONeill
Jenny O'Neill
Head of Lower Prep & Pastoral Lead
Peter Hardie
Peter Hardie
Head of Upper Prep & Pastoral Lead
Ben Roets
Ben Roets
Head of Upper Prep & Academic Lead
Andy Woodward
Andrew Woodward
Deputy Head of Senior School & Pastoral Lead
Alison Heller
Alison Heller
Deputy Head of Sixth Form & Pastoral Lead
Ruth	Hitchcock
Ruth Hitchcock
Head of 8s
Shara Dillon
Shara Dillon
Head of 9s
Clair	Foster
Clair Foster
Head of 10s
Ed place holder
Ed Fenn-Smith
Head of 11s
vanessa sewell
Vanessa Sewell
Head of 12s
Bryn photo
Bryn McNaught
Head of 13s
guy Holder
Guy Holder
Head of 14s
Martha Kinsella
Martha Kinsella
Head of 15s

Designated Safeguarding Leads

Heather Locke
Heather Locke
Safeguarding Supervisor
Lucy Horan
Lucy Horan
Safeguarding Lead for Pre-Prep
Jenny O'Neill
Jenny O'Neill
Safeguarding Lead for Prep
Alison Heller
Alison Heller
Safeguarding Lead for Seniors/ Sixth Form
Rachael
Rachael Snaith
Safeguarding Governor